12.12.2017.

Научили смо да петарде нису играчке

С обзиром да се сваке године током припрема за прославу Нове године појављује велики број легалних и илегалних продаваца петарди и других пиротехничких средстава, које деца купују и користе их на небезбедан начин, Савет за безбедност Градске општине Земун осмислио је пројекат под називом „Петарде нису играчке!“. У реализацију пројекта укључени су тимови полицајаца, педијатара и ватрогасаца. Планирано је да се пројекат реализује у земунским основним школама током децембра месеца и да буде медијски промовисан. Циљ пројекта је да се деца млађег школског узраста упознају са штетностима коришћења петарди, али и других пиротехничких средстава, пре свега по њихову личну безбедност и здравље, али и по безбедност њихове имовине.

Пројект „Петарде нису играчке!“ реализован је у нашој школи 12.12.2017. и обухватио је ученике четвртог разреда. Тим предавача су чинили: полицијски службеник Исидора Радовановић из Полицијске станице Земун, др Бојана Миљковић из Школског диспанзера Дома здравља и ватрогасац Зоран Зарвић, из Ватрогасне јединице Земун. Предавању је присуствовао и господин Марко Јанковић, председник Савета за безбедност ГО Земун, представници медија, представници ОЕBS-a, који су финансирали израду флајера и постера са саветима за ученике и банке Societe Generale, филијале у Земуну, који су обезбедили магнетиће.

У току једног школског часа, предавачи су у непосредној комуникацији са децом, уз коришћење мултимедијалне презентације, приказали штетне последице употребе петарди. Докторка Миљковић је говорила о повредама главе и руку које могу да настану када деца користе петарде, a које су у великом порасту током прославе новогодишњих празника. Дала је деци савете шта би требало да ураде ако се догоди повреда од петарде у циљу пружања прве помоћи себи и другима. Ученици су имали прилику да виде и кратак филм на коме је приказано како само једна петарда бачена на окићену јелку, може да буде узрочник великог пожара у стану за мање од 60 секунди. Ватрогасац је дао читав низ корисних савета деци како да поступе у ситуацијама пожара у стану, нарочито када су сами код куће. Полицајац је упознала ученике са обавезом пријаве полицији свих породичних свечаности на којима ће се користити пиротехничка средства.

Наши ученици су имали прилику да током предавања постављају бројна питања на која су добили одговоре стручњака. На крају предавања ученици су на поклон добили по један флајер и магнет са саветима о безбедном понашању, док су постери плакатирани у ходницима школе.

О одржаном предавању у школи, можете погледати прилог ТВ „Студио Б“.

Слике можете погледати ОВДЕ

Видео можете погледати ОВДЕ