7.11.2018.

Пета година пројекта „Лепота је у различитости“

У нашој школи се већ пету годину реализују тродневне креативне радионице енглеског језика у оквиру пројекта „Лепота је у различитости“. Водитељи радионица су углавномстуденти који су ангажовани у организацији „Flex“ и који су једну школску годину завршили у некој америчкој средњој школи, а сада су успешни студенти у нашој земљи. Међутим, ове године радионице је веома успешно водила Марија Такић, матурант Прве београдске гимназије.

Пројекат је реализован у периоду 05-07.11.2018. године и окупио је 27 ученика из сва три одељења четвртог разреда. Сања Бојовић, наставница енглеског језика, одабрала је ученике који су веома успешни у учењу енглеског језика. Радионице су трајале по сат времена у термину 11,40-12,40 часова и одржане су у простору учионица 1-4, 4-1 и малој сали за физичко васпитање. Родитељи ученика су упознати са садржајем пројекта и дали су сагласност својој деци за учешће у радионицама.

Садржај радионица:

Радионица (05.11.2018.) тема: Шта је култура/мултикултуралност? Уочавање стереотипа, предрасуда, боље разумевање различитих култура, развијање толеранције за различитост.

Након почетног међусобног представљања, водитељ радионице је поделила ученике у шестгрупа и дала им задатак да представе људе, али и друге елементе културе у некој од задатих земаља, у: Русији, Кини, Мексику, Француској, САД-у и Египту. Након завршетка заједничког постера, групе су представиле своје радове о одабраним државама и међусобно се допуњавали.

Радионица (06.11.2018.) тема: Људи са посебним потребама; Како третирати људе који су „другачијег“ изгледа и навика; подстицање размишљања о томе како људи са посебним потребама могу да се укључе у друштво; прихватање и разумевање разлика.

Након подсећања ученика на активности од претходног дана, водитељ радионице је у интеракцији са ученицима, водила разговор о стереотипима, предрасудама, толеранцији на различитости и подстакла их је на размишљање како такве особе могу да се укључе у друштво. Након разговора, ученици су својим ликовним радовима представили лоша понашања и примере доброг понашања у сусрет међународног празника Дан толеранције 16. новембар.

Радионица (07.11.2018.), тема: Забавна радионица

Током завршне радионице, ученици су имали могућност да се забаве онако како то чине њихови вршњаци у свету у слободно време, тако да су у малој фискултурној сали имали могућност да плешу познате, али и да науче кораке нових игара. Са радионице је потекла идеја да Марија додатно припреми мању групу четвртака за учешће у заједничкој новогодишњој приредби 20.12.2018. у Школи за децу са сметњама у развоју „Радивој Поповић“.

Ученици су били веома задовољни садржајем радионица и дружењем са Маријом, тако да им је растанак од ње тешко пао.

Слике погледајете у галерији