15.11.2019.

Са археологом у обиласку Земуна

У петак после часова у преподневној смени, група од 10 ученика петог и осмог разреда кренула је у обилазак старог језгра нашег града. Посету је организовала Весна Унгуровић, координатор Центра за добровољни рад и помоћ деци „Дуга“. Ученике су пратили педагог школе и родитељ, Снежана Драгосављевић, члан Савета родитеља наше школе. Испред позоришта „Мадленијанум“дочекала нас је Јована Мијатовић, археолог-конзерватор, која је желела да ученике упозна са карактеристичним зградама из 18. и 19. века, као део културног наслеђа нашег града и да им укаже на значај који су некада имале.

Сазанали смо да се на локацији данашњег позоришта некада налазио храм, а у његовој непосредној близини,остаци некадашњег римског позоришта.У посети Богородичиној цркви, највећем храму у старом језгру Земуна из друге половине 18. века, археолог је показала деци богато изрезбарен барокни иконостас. У шетњи улицама стигли смо до Ћуковца, гдесу ученици имали прилику да виде једну од најстаријих сачуваних земунских кућа балканске архитектуре из османлијског периода из 17. века, некадашњу кафану „Бели медвед“.Затим смо застали поред оронуле зграде некадашње„ЛивницеПантелић“ из 1854. године, која је некада била веома позната у Аустроуграској и специјализована за ливење црквених звона и израду сатова за црквене торњеве и значајне градске објекте. Ученици су видели и Караматину кућу, један од најзначајних споменика културе Земуна и града Београда из друге половине 18. века, саграђеној у барокном стилу, у којој су одседале знамените личности тог времена, између осталих, и аустроугарски цар Јосиф II.

У порти Николајевске цркве ученици су видели некадашњу школску зграду, намењену подучавању српске младежи после протеривања Турака из Земуна, у којој је радио Јоаким Вујић, учитељ и отац српског театра.Посетили смо и цркву посвећену Светом Оцу Николају, грађеној 1745. године у барокном стилу, у којој сечувају мошти светог апостола Андрије Првозваног.

Посета је завршена на Музичком подијуму на земунском кеју, где су се некада, по речима археолога Јоване, одржавали тзв. „кромпир балови“, као забава за сиромашне грађане.

Пуни утисака и занимљивих прича о богатој историјској прошлости нашег града, ученици су се вратили у своју школу.

Cлике погледајте у ГАЛЕРИЈИ

Podelite ovu stranu:
 

ОШ „Соња Маринковић“ - Израда:Кио д.о.о.