02.4.2020.

ПРВИ ШКОЛСКИ РАДИО, 99. ЕМИСИЈА.

TУТУРУТУТУУУ!

Добар дан. Са вама и у ванредном стању, ваш Први школски радио.

Ја сам Нина Јокић, а ја сам Душан Јовановић.Ми смо 2. водитељски пар из одељења III-1.

Данас је четвртак,2. април, наша 99. емисија у овој школској години.

Наша нова рубрика: За зналце радозналце – Завиримо у свет знања!

У данашњој емисији наставићемо са занимљивостима о мацама, вашим омиљеним кућним љубимцима.

1. Мачка може да трчи брзином до 50 km/h али само на краткој удаљености.

2. Када се мачка мази око ваших ногу, она то чини то не само да би скренула пажњу на себе, већ и да би означила своју територију.

3. Истраживања показују да, што се више обраћате својој мачки, и она ће се све више обраћати вама.

4. Да ли сте знали да мачке троше 30% својих будних сати дотерујући се?

5. У животу, просечна мачка преде око 10 950 сати. Бројна истраживања су показала да звук мачке испуштају док преду, има позитиван утицај на здравље људи.

6. Једној мачки су чак подигли и споменик у знак захвалности. Towser je име мачке којој је у Шкотској подигнут споменик, а кoja je у своје време уловила више од 30.000 мишева!

7. У многим тестовима сепоказало да мачке уопште не воле укус мишева.

8. У просеку, мачке проведу две трећине спавајући. То значи да је деветогодишња мачка била будна само 3 године свог живота.

9. Најстарија мачка на свету која живела у граду Остину у америчкој држави Тексас, имала је чак 38 година.

10. Иако се у многим деловима Европе и Северне Америке црна мачка сматра као знак лоше среће, унеким другим деловима света, баш насупрот, црна мачка се сматра да доноси срећу.У нашој земљи се сматра да димничар доноси срећу, а црна мачка лошу срећу.

11. Мачке као и пси имају способност да пронађу свој пут кући.Стручњаци сматрају да мачке имају моћ да користе угао сунчеве светлости како би пронашле пут или имају неке специјалне ћелије у мозгу које делују као компас.

12. Најбогатија мачка на свету је Блеки, којој је власник у свом тестаменту оставио 15.000.000 £ (фунти).

13. У неким деловима света 28.март се обележава као дан којим се обележава поштовање према мачкама и зове се „Поштуј своју мачку!“.

Наша стална рубрика: Честитамо рођендан: На данашњи дан рођени су наши другари:Ивона Јаневски из 1-1; Ина Цокић из 1-2, Лав Ковачевић из 3-4, Владимир Ђуричанин из 4-4 ибрат и сестра, близанци Јана и Лазар Релић из 6-2.

Драги: Ивона, Ина, Јано, Лаве, Владимире и Лазаре, другари из одељења и млађе смене вам желе срећан рођендан!

Сутрашњу емисију Првог школског радија водиће 2. водитељски пар из одељења 3-2, Миња Вељовић и Реља Димитријевић.

ТУТУРУТУТУУУУ!