25.5.2020.

ПРВИ ШКОЛСКИ РАДИО, 139. ЕМИСИЈА - ШКОЛСКА РАДИО ЕМИСИЈА 25.05.2020.

TУТУРУТУТУУУ!

Добар дан. Са вама и у ванредном стању, ваш Први школски радио.

Ја сам Николија Пауновић, а ја самАндреј Шимпрага.Ми смо 4. водитељски пар из одељења

III-3.

Данас је понедељак 25. мај, наша 139. емисија у овој школској години.

Наша рубрика: За зналце радозналце – Завиримо у свет знања!

Пред завршетак школске године одабрали смо тему: Игре које су играле наше баке и деке.

Знамо да у доба наших бака и дека није било играчака и друштвених игара као данас. И они су знали да се друже са својим другарима и да уживају уиграма њиховог детињства. Нису имали савремене играчке, нити су имали модерне игрице на мобилним телефонима, ајфонима,таблетима и плејстејшенима, али су више времена проводили у безбрижним играма на отвореном простору.Била им је потребна само што пространија пољана или школскодвориште и што већи број другара расположених за дружење. Ниједно дете није знало да каже: „Мени је досадно.“

Већина данашње деце ни не зна шта се користило уместо лопте. Лопта је некада прављена од крпа увезаних канапом и звале су се „крпењаче.“Наравно да су кожне лопте постојале и раније, још у 13. веку имала су их деца из имућних породица, али су у Србији крпењаче биле коришћене и у 20. веку.

Данас ћемо вам представити две игре којих се, надамо се, још нека деца играју.

„Ћораве баке“

Изабере се један играч и вежу му се очи марамом тако да ништа не види. Затим га остала деца лагано заврте у круг неколико пута, да мало изгуби осећај за оријентацију у простору. То не треба да траје дуго како „ћорава бака“ не би пала. Док је врте у круг остала деца певају:

„Водим баку на пазар, да је продам за динар, иди бако куда знаш, мени више не требаш.“

Затим, бака креће у потрагу за другарима који се групишу у њеној близини, дозивају је именом измењеним гласом, гуркају је, а када „бака“ крене према другој деци, они треба да се склањају од ње. Ако „бака“ ухвати неког, она треба да погоди кога је ухватила, не скидајући при том мараму са очију. Има право да опипа лице и тело рукама и речима да „извуче“ коју реч из детета кога је ухватила. Ако погоди кога је ухватила, то дете је нова ћорава бака.

Да ли сте се некад играли игре:„Царе, царе, господаре, колико је сати?“

Изабере се један играч који ће да буде цар и који ће да задајеживотињске кораке које морају даопонашају деца да би се стигло до циља. „Цар“стоји испред групе деце, окренут леђима. Деца питају „цара“ (сами се договоре заредослед): Царе, царе, господаре, колико је сати?“

„Цар“ одговара:

пет мишјих (мали кораци), седам мачјих (средњи кораци), један мрављи (стопало испред стопала), десет коњских (дугачки кораци).

Победник је онај који први дође до циља, односно до цара, па он постаје нови „цар“.

Најбољи део игре је када неко смисли неки нови животињски корак, на пример, мајмунски или кад деца из групе измене глас када питају „цара“, колико је сати, како их „цар“ не би препознао по гласу. Игра је интересантија када се „цар“ нашали са дететом које му су највише приближило и каже му: „Пао сат у бунар“, па се тај играч мора да врати у почетну позицију.

Наша стална рубрика: Честитамо рођендан

На данашњи дан рођена је нашадругарица Мина Лајшић из VI-3.

Драга Мина, другари изодељења и млађе смене тижеле срећан рођендан!

Сутрашњу емисију Првог школског радија „водиће“ 4. водитељски пар из одељења III-4, Павла Станимировић и Павле Пејковић.

Довиђења до сутра!

ТУТУРУТУТУ!

Podelite ovu stranu:
 

ОШ „Соња Маринковић“ - Израда:Кио д.о.о.